| lsu.edu | myLSU
LSU Online logo
Aerial view of the LSU Campus

Newsroom | Announcements

LSEF 2022 Region VII Winners - Junior Division

Feb. 22, 2022

Winner Image
Qualifying middle school students from East Baton Rouge Parish and all neighboring parishes competed at the 2022 Louisiana Region VII Science & Engineering Fair on February 15th at the LSU Student Union. All First and Second Place students for each category will advance to the Louisiana State Science & Engineering Fair, competing against students from across the state of Louisiana. The Louisiana State Science & Engineering Fair will be held March 21-23 at the LSU Student Union.

Overall Winners: 

  • 1st place - Timothy Namikas, Glasgow Middle School
  • 2nd place - Dev Iyer, Glasgow Middle School
  • Overall school - Glasgow Middle School

Broadcom MASTERS nominees:

  • Larissa Boldor, Galsgow Middle School
  • Megan Guo, Glasgow Middle School
  • Nathan Henderson, Prairieville Middle School
  • Claire England, Sherwood Middle Academic Magnet
  • Timothy Namikas, Glasgow Middle School
  • Eluzai and Enlai De La Puz, Kenilworth Science and Technology
  • Laurel Williams, Sherwood Middle Academic Magnet
  • Jubal Sorensen, Sherwood Middle Academic Magnet
  • Rishabh Gala, Glasgow Middle School
  • Joanna Fang, Sherwood Middle Academic Magnet
  • Abigail Qi, Glasgow Middle School
  • Grace Ding, Glasgow Middle School
  • Kashvi Kumar, Glasgow Middle School
  • Caroline Kelly, Sherwood Middle Academic Magnet
  • Caden Stiles, Kenilworth Science and Technology
  • Keira Carmichael, Glasgow Middle School
  • Dev Iyer, Glasgow Middle School

Lemelson Early Inventor Award Winner:

  • Keira Carmichael, Glasgow Middle School

Naval Science Award Winners:

  • Timothy Namikas, Glasgow Middle School
  • Kashvi Kumar, Glasgow Middle School
  • Dev Iyer, Glasgow Middle School

Category Winners:

Animal Sciences

  • 1st: Colby Canezaro and Cohen Higginbotham, Catholic of Point Coupee
  • 2nd: Breanna Zhu, Glasgow Middle School
  • 3rd: Taisa Smith, Kenilworth Science and Technology
  • 4th: Max Dunaway, Glasgow Middle School

Biochemistry

  • 1st: Larissa Boldor, Glasgow Middle School
  • 2nd: Megan Guo, Glasgow Middle School
  • 3rd: Kunaal Dey, Glasgow Middle School
  • 4th: Luke Burton, Glasgow Middle School

Behavioral and Social Sciences

  • 1st: Nathan Henderson, Prairieville Middle School
  • 2nd: Sarah Schmeeckle, St. Jude the Apostle
  • 3rd: Ana Matute, Kenilworth Science and Technology
  • 4th: Shia Johnson, Sherwood Middle Academic Magnet

Biomedical Engineering

  • 1st: Javien Henderson, Kenilworth Science and Technology

Biomedical and Health Sciences

  • 1st: Londyn Richardson, Sherwood Middle Academic Magnet
  • 2nd: Savannah Lu, Sherwood Middle Academic Magnet
  • 3rd: Kylah Joseph, Kenilworth Science and Technology
  • 4th: Martin Ahr, Glasgow Middle School

Cellular and Molecular Biology

  • 1st: Sarah Ebenezer, Glasgow Middle School
  • 2nd: Cecily Lu, Glasgow Middle School

Chemistry

  • 1st: Brynnan Self, Sherwood Middle Academic Magnet
  • 2nd: William Mumford, St. Jude the Apostle
  • 3rd: Adhrit Maiti, Glasgow Middle School
  • 4th: Jake Sellers, St. George Catholic School

Computational Biology and Bioinformatics

  • 1st: Paul Carmichael, Glasgow Middle School
  • 2nd: Irianna Webb, Kenilworth Science and Technology

Earth and Environmental Sciences

  • 1st: Timothy Namikas, Glasgow Middle School
  • 2nd: Claire England, Sherwood Middle Academic Magnet
  • 3rd: Riley Moran, Sherwood Middle Academic Magnet
  • 4th: Hashim Usman, Sherwood Middle Academic Magnet

Embedded Systems

  • 1st: Silas Sorensen, Glasgow Middle School

Energy: Sustainable Materials & Design

  • 1st: Shrey Shah, Dutchtown Middle School
  • 2nd: Joaquin Torres, Baton Rouge International School
  • 3rd: Evie LeBlanc, St. George Catholic School
  • 4th: Kaydi Thompkins, Prairieville Middle School

Environmental Engineering

  • 1st: Laurel Williams, Sherwood Middle Academic Magnet
  • 2nd: Enlai and Eluzai De La Paz, Kenilworth Science and Technology
  • 3rd: Eve Kato, Glasgow Middle School
  • 3rd: David Li, Glasgow Middle School

Engineering Mechanics

  • 1st: Jubal Sorensen, Sherwood Middle Academic Magnet
  • 2nd: Fawwaz Syed, Sherwood Academic Middle Magnet
  • 3rd: Nicholas Vosburg and Hunter Courville, Catholic of Pointe Coupee
  • 4th: Edgar Chavez, Sherwood Middle Academic Magnet

Materials Science

  • 1st: Kashvi Kumar, Glasgow Middle School
  • 2nd: Grace Ding, Glasgow Middle School
  • 3rd: Sirisha Thapa, Glasgow Middle School
  • 4th: Zane Sonnier and Grayson Chustz, Catholic of Pointe Coupee

Mathematics

  • 1st: Rishabh Gala, Glasgow Middle School
  • 1st: Janie Elliott, St. Jude the Apostle
  • 1st: Josalyn Green, Kenilworth Science and Technology
  • 1st: Jaydon Codjoe, Sherwood Middle Academic Magnet

Microbiology

  • 1st: Joanna Fang, Sherwood Middle Academic Magnet
  • 2nd: Abigail Qi, Glasgow Middle School
  • 3rd: Daniel Kim, Glasgow Middle School
  • 3rd: Jill Joffrion, St. Jude the Apostle

Physics and Astronomy

  • 1st: Caleb Gosserand, Sherwood Middle Academic Magnet
  • 2nd: Chloe Clement, St. George Catholic School
  • 3rd: Reese Perron, St. George Catholic School
  • 4th: Leyton Conley, Prairieville Middle School

Plant Sciences

  • 1st: Caden Stiles, Kenilworth Science and Technology; Caroline Kelly, Sherwood Middle Academic Magnet
  • 2nd: Sidonie Bayard, Sherwood Middle Academic Magnet
  • 3rd: Elizabeth Williams, St. Jude the Apostle
  • 4th: Ar'Lecia Bradford, Sherwood Middle Academic Magnet

Robotics and Intelligent Machines

  • 1st: Mya Thompson, Tia Seay, and Kaya Amaudov; Glasgow Middle School
  • 2nd: Xagen Mclaughlin, Kenilworth Science and Technology

Systems Software

  • 1st: Julia Jung, Glasgow Middle School
  • 2nd: Keon Cooks, Sherwood Middle Academic Magnet
  • 3rd: Xamari Dumas, Kenilworth Science and Technology

Translational Medical Science

  • 1st: Dev Iyer, Glasgow Middle School
  • 2nd: Keira Charmichael, Glasgow Middle School
  • 3rd: Maniya Cooks, Kenilworth Science and Technology
  • 4th: Elaine Hsia, Glasgow Middle School

Newsroom



Media Contact

Charlotte Bencaz
225-578-8460
cbencaz@lsu.edu

Ready to reach your goals?

Take the first step forward by completing the form and our enrollment team will contact you soon to discuss:

  • What program meets your academic and career goals
  • Financial aid options (employer funding, military benefits)
  • Receiving credit for past education (transfer, professional development)
  • The admissions process and timeline

I agree to the Privacy Agreement