| lsu.edu | myLSU
LSU Online logo
Aerial view of the LSU Campus

Newsroom | Announcements

LSEF 2020 Region VII Winners - Senior Division

Feb. 20, 2020

Winner image

High school students from across East Baton Rouge Parish and neighboring parishes had the opportunity to compete at the 2020 Louisiana Region VII Science & Engineering Fair. All 1st and 2nd place category winners advanced to the Louisiana State Science & Engineering Fair and competed against qualifying high school students from across the state of Louisiana.

Overall Winners: 

  • 1st place - Lucy Richardson, St. Joseph’s Academy
  • 2nd place - Jay Iyer, Baton Rouge Magnet High School

ISEF Nominees:

  • Lucy Richardson, St. Joseph’s Academy
  • Jay Iyer, Baton Rouge Magnet High School
  • Allee Rogers, St. Joseph’s Academy

Naval Science Award Winners:

  • Samya Harlaux, Catholic High of Pointe Coupee
  • Lucy Richardson, St. Joseph’s Academy

U.S. Air Force Award Winner:

  • Lucy Richardson, St. Joseph's Academy

Category Winners:

Animal Sciences

  • 1st: Sophia Guilory, St. Joseph’s Academy
  • 2nd: Carolyn Herman, St. Joseph’s Academy
  • 3rd: June Moon, Baton Rouge Magnet High School

Biochemistry

  • 1st: Sharon Moon, Baton Rouge Magnet High School
  • 2nd: Dhriti Shastri, St. Joseph’s Academy
  • 3rd: Ricky Liang, Baton Rouge Magnet High School

Behavioral and Social Sciences

  • 1st: Lucy Richardson, St. Joseph’s Academy
  • 2nd: Samya Marlaux, Catholic High of Pointe Coupee
  • 3rd: Morgan Gallegos, St. Joseph’s Academy

Biomedical Engineering

  • 1st: Amelia Lambert, St. Joseph’s Academy
  • 2nd: Olivia Jung, Baton Rouge Magnet High School

Biomedical and Health Sciences

  • 1st: Bronley Willmann, St. Joseph’s Academy
  • 2nd: Emily Ordeneaux, Ascension Christian
  • 3rd: Sarah Brown, Catholic High of Pointe Coupee

Computational Biology and Bioinformatics

  • 1st: Orna Mukhopadhyay, Baton Rouge Magnet High School
  • 2nd: Elizabeth Lemann, St. Joseph’s Academy
  • 3rd: Jason Park, Baton Rouge Magnet High School

Cellular and Molecular Biology

  • 1st: Holly Frazno, St. Joseph’s Academy

Chemistry

  • 1st: Emma Lauret, St. Joseph’s Academy
  • 2nd: Carsyn Smith, St. Joseph’s Academy
  • 3rd: Sreya Kanakamedala, Baton Rouge Magnet High School

Earth and Environmental Sciences

  • 1st: Aaroh Desai, Baton Rouge Magnet High School
  • 2nd: Samuel Juneau, Baton Rouge Magnet High School
  • 3rd: Emma Britton, St. Joseph’s Academy

Embedded Systems

  • 1st: Jonathan Wu, Baton Rouge Magnet High School
  • 2nd: Benjamin Beasley, Baton Rouge Magnet High School
  • 3rd: Katherine Howard, St. Joseph’s Academy

Energy: Chemical

  • 1st: Ridika Ridi, Baton Rouge Magnet High School
  • 2nd: Doryan Wilkins, St. Joseph’s Academy
  • 3rd: Madison Danos, St. Joseph’s Academy

Environmental Engineering

  • 1st: Clare Dillman, St. Joseph’s Academy
  • 2nd: Evelyn Carley, St. Joseph’s Academy
  • 3rd: Ashley Belcher, Baton Rouge Magnet High School

Engineering Mechanics

  • 1st: Emma Allen, St. Joseph’s Academy
  • 2nd: Sarah Li, Baton Rouge Magnet High School
  • 3rd: Natalie Aptaker, St. Joseph’s Academy

Energy: Physical

  • 1st: Jemma Wood, St. Joseph’s Academy
  • 2nd: Camille Cronin, St. Joseph’s Academy

Mathematics

  • 1st: Kalina Namikas, Baton Rouge Magnet High School
  • 2nd: Alexander Wei, Baton Rouge Magnet High School
  • 3rd: Zayeed Akhter, Baton Rouge Magnet High School

Microbiology

  • 1st: Olivia Hupperich, St. Joseph’s Academy
  • 2nd: Victoria Williams, Baton Rouge Magnet High School
  • 3rd: Jason Lin. Baton Rouge Magnet High School

Materials Science

  • 1st: Emily Marionneaux, St. Joseph’s Academy
  • 2nd: Katie Wang, Baton Rouge Magnet High School
  • 3rd: Ava Kadi, St. Joseph’s Academy

Physics and Astronomy

  • 1st: Allee Rogers, St. Joseph’s Academy
  • 2nd: Jack Allen, Ascension Christian
  • 3rd: Isabelle Broussard, St. Joseph’s Academy

Plant Sciences

  • 1st: Cecile Waguespack, St. Joseph’s Academy
  • 2nd: Nancy Shi, Baton Rouge Magnet High School
  • 3rd: Lauren Chumbley, Baton Rouge Magnet High School

Robotics and Intelligent Machines

  • 1st: Jenna Hill, Colt Sutton, & Abraham Delos Reyes, Baton Rouge International School

Systems Software

  • 1st: Pranav Jadhav, Baton Rouge Magnet High School
  • 2nd: Alex Wu, Baton Rouge Lutheran School

Translational Medical Science

  • 1st: Jay Iyer, Baton Rouge Magnet High School
  • 2nd: Navya Murugesan, Baton Rouge Magnet High School
  • 3rd: Claire Fourroux, St. Joseph’s Academy

Learn more about Louisiana Science & Engineering Fairs

Newsroom



Media Contact

Christina Bourg
christinab@lsu.edu

Ready to reach your goals?

Take the first step forward by completing the form and our enrollment team will contact you soon to discuss:

  • What program meets your academic and career goals
  • Financial aid options (employer funding, military benefits)
  • Receiving credit for past education (transfer, professional development)
  • The admissions process and timeline

I agree to the Privacy Agreement